Mikulčice

Obec Mikulčice se nachází v samém centru slováckého regionu Podluží. Leží 7 kilometrů jižně od Hodonína a obepíná ji krásné prostředí vinic, sadů a lužních lesů. Obec se pyšní bohatou historií sahající až do 2.-3. století našeho letopočtu. Dříve považovaná za sídelní centrum Velkomoravské říše, dnes presentována největším dochovaným archeologickým okrskem v České republice, tak zcela jistě nadchne každého milovníka historie. Nedávno podaná žádost o zápis společného Archeoparku Mikulčice-Kopčany na seznam světového kulturního dědictví UNESCO jenom zvýrazňuje význam Mikulčic v celoevropském měřítku.

Mikulčice to není jenom historie. Představují i centrum slováckého folkloru. Vždyť jeden z nejvýznamnějších folklorních skladatelů František Hřebačka – Mikulecký je zdejším rodákem. Kdo by neznal písně „ Mikulecká dědina“, nebo „Skleničko ty skleněná“, které zde vznikly. Každoročně, počátkem července, jsou zde v krásném prostředí Slovanského hradiště pořádány slavné Cyrilometodějské poutě za účasti tisíců poutníků z celé ČR, působí zde i věhlasná cimbálová muzika Slovácko, jsou rodištěm řady výborných folklorních zpěváků, verbířů a tanečníků.

Díky své vynikající zeměpisné poloze, počtem hodin slunečního svitu, blížící se benátské nížině, daří se v Mikulčicích i pěstování ovoce a vinné révy. Během celého letního období si zde návštěvník může bohatě dopřávat čerstvých broskví, meruněk, stolního vína a jiného teplomilného ovoce. V centru obce se nachází rozsáhlá sklepová oblast „u chaty“, kde může návštěvník sledovat každodenní práci vinaře, jak přetváří hrozny ve víno, může se zastavit a popovídat si, ochutnat, případně zakoupit vybraný vzorek takříkajíc přímo ze sklepa.

V blízkosti obce se v překrásné nivě z lužních lesů nachází přírodní rezervace Skařiny. Návštěvník se zde bude pohybovat v původním pralesním systému lesů, mokřadů a ramen řeky Moravy. Je zde ideální místo pro pozorování sídel mnoha vzácných živočichů, jako čápa bílého, volavku popelavou, ledňáčka říčního, bobra evropského atd

Mikulčice leží na trase několika dobře značených cyklostezek, jmenujme zejména trasu Podluží. Současně mají vlastní autobusové a železniční spojení. Nedaleký sjezd Břeclav z dálnice D2, zajišťuje i pro vzdálenější návštěvníky rychlý a pohodlný příjezd.

Proto buď poutníku vítán v jedné z nejstarších obcí na Moravě. Symbolem lidí, kteří zde žijí, je pracovitost, pohostinnost a přátelská atmosféra.

Nenechte si ujít:

  • Slovanské hradiště v Mikulčicích
  • Románský kostel Nanebevzetí Panny Marie z 12. století
  • Kapli svatého Rocha
  • Sklepní čtvrt „ U chaty“ v Mikulčicích
  • Tradiční košt palenek a kysaneho zelí - v měsíci leden
  • Velkomoravský košt vína - začátkem dubna
  • Cyrilometodějskou pouť v areálu Slovanského hradiště
  • Krojované hody – vždy 3. víkend v srpnu
  • Vino a burčák s otevřených sklepů - vždy 4. víkend v srpnu
  • Vinaři na hradišti - vždy 1. víkend v červenci


Doporučujeme: